אודות גיא ברכה-שפירא

גיא ברכה-שפירא הוא קוסם ילדים מהטובים והמובילים בישראל.

נעים מאוד, אני גיא, ואני מופיע מזה למעלה מ- 30 שנה ברציפות, מול סוגים שונים של קהלים, על במות בכל רחבי הארץ וגם בחו”ל. אני עובד עם ילדים שנים רבות במסגרות חינוכיות שונות ומגוונות, כמו גם עם ילדים מהחינוך המיוחד ועם ילדים בעלי בעיות התנהוגותיות שונות. אני מאמין שיש לי יכולת מופלאה של יצירת כימיה ותקשורת טובה ובלתי אמצעית עם ילדים מכל שכבות הגיל.

זכיתי בפרס אמ”י (איגוד אומני ישראל) לאומן המבצע לשנת 2017, וכן בפרס “הקוסם המקורי” מ”אגודת הקוסמים ואומני החושים” בישראל. כמו כן, התארחתי בתכניות טלוויזיה שונות ואף הגשתי פינה משלי באחת מהן. בעבר שימשתי גם כקוסם הבית של ערוץ הילדים.

בקיץ 2018 זכיתי להנחות ולהופיע בקרקס הבינלאומי שהגיע מאפריקה לישראל “קרקס האשליות”, שהוצג 52 פעמים בחודש אחד! ניתן לראות תמונות מתוך מופע זה ב”גלריית התמונות”, וכן סרטון של “קרקס פנטסטיק” הבינלאומי מבלארוס, אותו גם הנחיתי בסוכות 2016, ב”גלריית הוידאו”.

בתחילת 2020, הוצאתי לאור את ספר הביכורים הראשון שלי “הוראות הפעלה למפעיל” (בהוצאת ספרי ניב), שהוא ספר הדרכה ייחודי מסוגו וראשון בישראל על “איך להופיע” המיועד למפעילי יום הולדת מכל הסוגים. הספר קצר תשבחות רבות בקרב כל כוכבי הילדים הכי גדולים ומפורסמים במדינה. בכך מיצבתי את עצמו כאוטוריטה בתחום ההפעלות של ימי הולדת, ובין לבין, אני משמש כמדריך ומנטור לקוסמים הצעירים של הדור החדש.

את השכלתי והתפתחותי המקצועית רכשתי עם השנים מקורסים שונים, סדנאות וימי עיון, ספרים וקלטות וידאו מקצועיות, וכמו כן מקוסמים ומנטורים גדולים בארץ ובעולם. לאחר שסיימתי את התואר הראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה בשנת 2001, התפניתי לעסוק אך ורק בקסמים, בידור והופעות. אני ממשיך ללמוד ולהתפתח כל הזמן ולא קופא על שמריי. מתוקף כך, גם למדתי לימודי משחק ב”בית צבי” ואני גם מבקר תדיר בכנסי קוסמים מקצועיים בארץ ובעולם. חלק מהחומרים איתם אני מופיע הם פרי פיתוחי האישי.
כל המופעים שלי (למעט ההצגה “הגשמתי חלום”) מוצגים בשתי השפות, עברית ואנגלית.

האהבה השנייה הכי גדולה שלי בחיים אחרי הקסמים, היא המוסיקה והפסנתר. אני מגדיר את עצמי פסנתרן חובב. מילדות אני מנגן ואף הופעתי תקופה קצרה בצעירותי כפסנתרן בבתי מלון.

לסיכום, לא בכדי טבעתי לעצמי את הביטוי “הרבה מעבר לקסם”, משום שאני מאמין באמת ובתמים שאני מספק חוויה כוללת ללקוח שהיא באמת הרבה מעבר לקסם. ברשותי מגוון מופעים ותכניות שונות לילדים בכל שכבות הגיל, אותם תוכלו למצוא תחת הכפתור “סוגי הופעות”.
בואו להיות חברים שלי גם בפייסבוק ופרגנו לי בלייק – “גיא הקוסם – הרבה מעבר לקסם”
(התכנים בפייסבוק מתעדכנים באופן תדיר יותר)

נקודות ציון דרך במהלך הקריירה של גיא:

 • הוציא לאור את הספר “הוראות הפעלה למפעיל” (הוצאת ספרי ניב, ינואר 2020).
 • ביצע את פרוייקט “קסמים במיני ישראל” (לטרון) בפסח 2019.
 • הנחה והופיע ב”קרקס האשליות” הבינלאומי מאפריקה, מגדלי עזריאלי ת”א, 2018.
 • זכה בפרס אמ”י (איגוד אומני ישראל) לאומן המבצע לשנת 2017, על מופע החושים שלו למבוגרים.
 • הנחה והופיע ב”קרקס פנטסטיק” הבינלאומי מבלארוס, 2016.
 • בעל תעודת “מפעיל מורשה” להפעלת זיקוקי דינור ופירוטכניקה מטעם ה”משרד לבטיחות ולגהות”, 2016.
 • שיחק בהצגה “אליסה – קרקס Y בארץ הפלאות” של תאטרון הבימה, 2015.
 • יצר ליין סרטונים ללימוד קסמים עבור חברת הממתקים “כרמית”, 2011.
 • העלה לראשונה את הצגת היחיד שלו “הגשמתי חלום” ב- 2208, הצגה מקורית וחינוכית לילדים שגם קיבלה את אישורם של הגופים “אומנות לעם” ו”תרבות לישראל”.
 • לימודי משחק בביה”ס “בית צבי”, 2008.
 • בוגר הקורס לדיבוב של ניקו בר, 2008.
 • הגיש פינה קבועה ללימוד קסמים ב”ערוץ הילדים”, 2007.
 • הופיע על ספינת התענוגות ה- “Magic one” למשך כחצי שנה בכל הריביירה הטורקית, 2007.
 • זכה בפרס “הקוסם המקורי” של ישראל לשנת 2005 מאגודת הקוסמים.
 • הגיש פינה קבועה ללימוד קסמים בתוכנית הנוער wfm ששודרה ברשת.
 • משמש מידיי פעם כשופט בתחרויות קסמים ובמבחני קבלה מטעם אגודת הקוסמים.
 • חבר ב”אגודת הקוסמים ואומני החושים הישראלית”, ב- S.A.M (אגודת הקוסמים האמריקאית) ובאמ”י (איגוד אומני ישראל).
 • בעל תואר ראשון .B.A במדעי המדינה וסוציולוגיה מאוני’ ת”א, 2001.

הבידול שלי: “מה שונה בך – גיא הקוסם – משאר הקוסמים?”
לא אחת אני נדרש אל השאלה מהורים רבים כבר בשיחת הטלפון הראשונה, שדורשים לדעת: “מה שונה בך, גיא הקוסם, משאר הקוסמים?” או במילים אחרות: “מה מייחד אותך מכל השאר?” על כך אשמח להשיב בהרחבה בכל הרצינות והכנות המתבקשת:

1. מקוריות וחדשנות: המופע שלי ידוע במקוריות ובחדשנות שלו. שמתי לעצמי כמטרה שמופע הילדים שלי יהיה שופע בקסמים ובחומרים מקוריים שהם אך ורק שלי, כדי שילדים שצופים בו לא ישתעממו לרגע ויאמרו: “אה, אנחנו מכירים את זה… ראינו את זה כבר אצל זה וזה…” הדבר מתבטא בקסמים חדשים לצד קלאסיים, בצורת הגשה מקורית, אם זה בריחוף הילד באוויר בסגנון סופרמן, שהוא הריחוף הכי מתקדם וחדשני היום בעולם הקסמים, ואם זה בשירים מקוריים שלי השלובים במופע ומבוצעים ביחד עם ילד יום ההולדת תוך כדי עשיית קסמים. אולי לא בכדי זכיתי בעבר בתואר “הקוסם המקורי” של ישראל מאגודת הקוסמים הישראלית.

2. פוקוס על ילד יום ההולדת והעצמתו בעיני חבריו לכיתה : היחס ותשומת הלב המיוחדים לו זוכה ילד וילדת יום ההולדת ממני הוא משמעותי וניכר לעין לאורך כל יום ההולדת. לא ניתן לפספס לרגע שהילד הוא הכוכב האמיתי של המופע. באופן זה, הילד מרגיש באמת שהוא זה שנמצא במרכז העניינים ולא “גיא הקוסם”. פוקוס זה מעלה את קרנו בעיני חבריו לכיתה או לגן, ומחזק את דימויו העצמי והחברתי.

3. תכנים חינוכיים: במופע הקסמים שלי לילדים שזורים לא מעט גם תכנים חינוכיים, באופן עדין כמובן, והקסמים בו, אינם מוצגים כאוסף אקראי של קסמים אלא כסיפור חווייתי עם ערך מוסף. ערכים כמו סובלנות, הקשבה, קבלת האחר, נימוס, כבוד הדדי ופרגון לחברים – הם דברים שההורים חדי העין יוכלו לשים לב אליהם במהלך המופע שלי. הדוגמא המובהקת לכך היא אולי הצגת הילדים שלי “הגשמתי חלום”, העוסקת בנושא “האחר הוא אני”, שרצה בהצלחה משנת 2008 ועד היום, ואף קיבלה את אישורה של “אמנות לעם” ו”תרבות לישראל”.

4. עברית רהוטה: פרט נוסף שאני מקפיד עליו קלה כבחמורה הוא השפה העברית. עבורי, מדובר בהכרח מוחלט להופיע בפני ילדים תוך שימוש בעברית תקנית ונכונה, ואף לאתגר אותם פה ושם בכמה מילים גבוהות. כך גם ההומור שלי – מגובה העיניים ומעלה. אך לעולם לא מתחת לזה. לא הומור רדוד ונמוך.

5. מקצועיות וניסיון: עלי להעיד על עצמי כי אני “קוסם מקצועי” בהגדרה (בשונה מ”מפעיל ילדים”). הופעות הקסמים מהוות את המקצוע הבלעדי והיחידי שלי מזה כ – 30 שנה. אני מופיע בכל הארץ וגם בחו”ל. כך שהניסיון שצברתי במהלך השנים בתחום הוא עצום, ותרם רבות לבניית המופע המנצח שלי וליטושו, כמו גם ליצירת קשר וכימיה מעולים עם ילדים בכל שכבות הגיל, מהגיל הרך 4-5 ועד לגיל הבר מצווה והבת מצווה.
בנוסף, בשונה מקוסמים אחרים אולי, הוכשרתי גם כשחקן (לימודי משחק בבית צבי), דבר המקנה לי יכולות משחק בימתיות, המעשירות את מופע הקסמים שלי.